Anne Baba Tutumları – Çocuklarla Doğru İletişim

*Çocuklarınızın sözünüzü  dinlememelerini istemiyorsanız, yerine getirip getirmediklerine  bakmazsızın  emirler   yağdırmayın. Onlardan yerine getiremeyecekleri şeyler istemeyin Suçlarını  zamanında cezalandırmak yerine  kuru tehditler savurmayın” 

HİKAYE

Çocuklarını iyi terbiye ettiğini zanneden bir anne baba varmış Anne daha çocuklar kahvaltıya oturmadan emirler yağdırmaya başlarmış  “Sait odanı toplamayı –  yatağını yapmayı unutma Pijamaları da yerine as Nurdan sen de kardeşi yardım et.  Yatağınızdan kalkar kalkmaz yüzünüzü yıkamayı unutmayın” Bütün bu istekler normal karşılanabilirdi ama hiç bir gün yapılıp yapılmadığı kontrol  edilmezdi. Çocuklar bozuk bir plak gibi her gün aynı emirleri dinler fakat hiçbirini yapmazlardı Babada kuru tehditlerle meşhurdu                                       “Bana bak Sait  şu kitaplarının dağınıklığından utanmıyor musun Bir daha onlarıyerli yerine koymadığını görürsem inan ki çok fena yaparım.” Çocuklar yağdırılan emirlerin  savrulan tehditlerin boş olduğunu çoktan öğrenmişlerdi. Onun içinde bir gün olsun odalarını topladığını kitaplarını yerlerine konduğunu gören olmamışÇOCUĞUN KENDİNE GÜVENİNİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI  *Çocuğun kendini ifade etmesine müsaade etmek  *Çocuktan yaşı ve kapasitesi dışında davranışlar beklememeli *Sorumluluklar yüklemek ve bunları başarmasını  sağlamak gerekir *Çocuğun başarısını övmek ve onu yüreklendirmek gerekir *Çocuğunuzu arkadaşlarının önünde küçümsememek gerekir *Çocuğunuza kendisinin ne kadar önemli olduğunu hissettirmeniz gerekir.Okul disiplin olayları evde tartışılmamalıdır.Çocuk okula karşı soğutulmamalıdır  Okulda konulmuş yararsız kurallar varsa  okul yönetimiyle  konuşulmalı ya da Veli toplantısın da dile getirilmelidir  Çünkü çocuğumuzun okulu sevmesi çok Önemlidir. Biliyorsunuz ki insan sevmediği bir ortamdan hiç bir şey alamaz. Okullarda çocuk başarısız olduğu zaman “çalıştır sıkıştır” der kimseleri Böylece mengeneye alınan çocuk ezilerek .silik. uydu bir kişilik ya da mengeneden Kurtularak aileye okula ve topluma başkaldıran bir kişilik kazanmış olur. 

          

OKUL  ÇOCUĞUN YANINDA ELEŞTİRİLMEMELİDİR

 

Okul disiplin olayları evde tartışılmamalıdır. Çocuk okula karşı soğutulmamalıdır. Okulda konulmuş yararsız kurallar varsa  okul yönetimiyle  konuşulmalı ya da veli toplantısın da dile getirilmelidir. Çünkü çocuğumuzun okulu sevmesi çok önemlidir. Biliyorsunuz ki insan sevmediği bir ortamdan hiç bir şey alamaz. Okullarda çocuk başarısız olduğu zaman “çalıştır sıkıştır” der kimseleri. Böylece mengeneye alınan çocuk ezilerek .silik. uydu bir kişilik ya da mengeneden kurtularak aileye okula ve topluma başkaldıran bir kişilik kazanmış olur.

 

Aşağıda çocuğunuzun okul başarısını arttırma adına uygulayabileceğiniz pratik öneriler sunuyoruz.

 1 – Sorumluluk duygusunu arttırmaya çalışın

2 – Yaşına uygun yapabileceği görevler verin

3 – Başarılı olmuş kişileri ona sevdirin ve örnek gösterin4 –  Kendine güvenmesini sağlayın5 – Okul arkadaşları ile iyi ilişkiler kurmasını sağlayın6 – Onda yapamayacağı şeyler istemeyin7 – Onunla birlikte vakit geçirin kendini ifade etmesini sağlayın8 – Onun okul başarılarını uygun bir şekilde ödüllendirin9 – Ona her zaman cesaret verin ve konuşun10 – Aile içi huzuru ve sevgi ortamını onun için hazırlayın11 – Onun kapasitesinden daha fazla beklentilere girmeyin12 – Uyku düzeninin bozulmamasını sağlayın13 – Ders çalışırken belli aralarla dinlenmesini sağlayın14 – Yaşıtları ve başkaları ile onu kıyaslamayın15 – Onunla mümkün olduğu kadar nitelikli zaman geçirin16 – Çok aşırı dres yapmasını sınırlayın   Ayrıca Engelli kişiler için ürün ve destek almak için:www.braillesoft.comwww.egitek.com.tr    adreslerini ziyaret edebilirsiniz..